15.02.2011 Liberec: film Šitkredit shlédli učitelé a žáci ze ZŠ Ještědská

Prostřednictvím debaty o dokumentu, který v loňském roce natočil tým režiséra Martina Řezníčka ve spolupráci s pobočkou organizace Člověk v tísni, o.p.s. v Plzni, proběhl v rámci odpoledního vyučování na základní škole Ještědská workshop na téma rostoucího zadlužení domácností v České republice.

Díky spolehlivé spolupráci s magistrou Evou Slováčkovou proběhly ve čtvrtek 10. února „Pracovní činnosti“ trochu jinak než obvykle, tedy v duchu preventivních projektů kariérního poradenství. 

Dvě menší skupiny deváťáků měli možnost sdílet svoje dojmy a postřehy z dokumentu, který upozorňuje na praktiky tzv. „půjčkařských“ firem blížící se novodobé lichvě. Před filmem jsme v rychlosti proběhli význam nejdůležitějších pojmů z oblasti finančnictví, aby studenti bez problémů rozuměli, kolem čeho se dokument s názevm Šitkredit vlastně točí. Padesátiminutový snímek provázely vlny smíchu i nadávek, podle toho, jestli zrovna rapoval Chang nebo firmy „vydělávaly“. Zdálo se, že jsme si poradili i s odbornými komentáři ve slovenštině.

Debata, která se nad snímkem, ukázkovými materiály smluv a obchodními podmínkami firem půjčujících vysoké částky rozběhla, byla bouřlivá. Diskuse studentů nad neřešitelností situace, ve které se mnozí lidé ocitli, díky zcela legálnímu, přesto pro občany neúnosnému trhu s půjčkami bez ručitele, končila často rozhořčením a doufejme poučením, čeho se je lepší v životě vyvarovat.

Na závěr si každý z žáků vyzkoušel vypočítat životní minimum své domácnosti a mohl tak porovnat, jak se liší od jejich životního standardu. Formou soutěže o drobné ceny studenti zkusili odhalit, co je a není v pravomoci exekutora. A většině deváťáků snad ani nevadilo, že jsme se rozloučili o více než půl hodiny déle, než byl čas vyměřený jejich odpoledním „pracovkám“.

 

Další informace o workshopech pro školy: simona.benesova@clovekvtisni.cz.  


© Člověk v tísni, o.p.s.