28.02.2012 Olomouc: Workshopy C´est la vie na SOU stavebním v Prostějově

Workshop C´est la vie je tématicky zaměřen na posílení sociálních kompetencí v oblastech vzdělávání, zaměstnání, bydlení, komunikaci s úřady, trávení volného času. V rámci workshopu mají děti možnost zorientovat se v systému různých úřadů, různých typů smluv, vyzkoušet si pohovor u zaměstnavatele či pohovor u přijímacího řízení, naučí se psát životopis atd. Workshop byl na SOU realizován hned dvakrát a to 25. 1. 2012 pro studenty 1. ročníku oborů truhlář a tesař, 2. 2. pro učně z oboru elektrikáři a zedníci a 1. 3. pro obor instalatéři a malíři.

Hráči mohou volit různé herní strategie simulující život dospělého člověka a nesou za ně následky této volby (pozitivní i negativní). Samovolně a nenásilnou formou získávají představu o kompetencích či znalostech, které by bylo vhodné dále rozvinout či si osvojit. Účastník hry si tak nanečisto projde rozličnými životními situacemi a nahlédne do možných scénářů své další životní cesty.

Při workshopu se využívají prvky z deskové hry C´est la vie převedené do reálné podoby. Dokumenty, které se používají v reálném životě – přihlášky, smlouvy (nájemní, ubytovací, DPP, DPČ) ve zkrácené verzi, aby hra nebyla unavující a zdlouhavá.

Studenti byli aktivní, vstřícní, workshop je podle projevů zaujal a bavil. Během workshopu pracovník na stanovišti vzdělání zjišťoval zkušenosti se studiem, naplnění jejich představ, možnosti uplatnění. Skupina byla výborně spolupracující, vstřícná, aktivní, bez problémů respektovala pravidla. Závěrečné shrnutí studenti přivítali a oceňovali námi poskytnuté informace, které pro některé byly novými poznatky, některé věci studenti znali.

Více informací: jana.svetlikova@clovekvtisni.cz.


© Člověk v tísni, o.p.s.