14.06.2007 KAZUISTIKA: Paní Begalová

Kauza paní Begalové je jednou z prvních kazuistik, ve které pracovní poradce Alexander Oláh popisuje spolupráci s klientkou. V celé kauze je patrná trpělivost a vytrvalost při práci s klientkou.


Paní Begalové je 5O let. V únoru se vrátila po dvou letech  z výkonu trestu odnětí svobody. Později jsem  se jí zeptal za co byla odsouzena. Vypověděla, že šlo o nějakou starou rozepři, při které se poprala a celá věc byla posouzena jako loupežné přepadení  Žije v sociálně slabé lokalitě v Chomutově společně se svým manželem, který je v částečném invalidním důchodu. Dále s ní bydlí i její dvě dcery a jejich děti, dále pak manžel jedné z dcer. Dcery jsou na mateřské.   Ve společné domácnosti tedy žije deset lidí. Jejich současná situace je špatná, mají dluh na nájmu. První kontakt proběhl prostřednictvím terénního pracovníka, který mě s touto rodinou seznámil při řešení jejich bytové situace. 
 
Paní Begalová před nástupem trestu pracovala u Technických služeb města Chomutova. Po návratu z výkonu trestu již bylo její místo obsazené a Technické služby mají plný stav. Paní Begalová tedy začala aktivně shánět zaměstnání. Úřad práce v Chomutově navštěvuje dvakrát až třikrát v měsíci. Sama se chodila aktivně ptát u zaměstnavatelů, zda pro ní nemají práci. Bohužel vždy bez výsledku.  
 
Byla jí nabídnuta nová služba terénního poradenství, kterou paní Begalová uvítala. Uzavřeli jsme spolu zakázku na asistenci při získávání zaměstnání.Dohodli jsme se, že spolu budeme aktivně hledat zaměstnání. Cílem naší spolupráce je tedy najít vhodné zaměstnání pro paní Begalovou. Paní Begalová má pouze základní vzdělání, je nevyučená, nemá čistý trestní rejstřík.
 
Kontaktoval jsem tedy firmu Intier Automotive Seating v Chomutově, kde hledají Šičky strojní konfekce a informoval jsem se o volných místech. Bylo mi sděleno, že je volné místo  a vyžadují pouze test manuální zručnosti. Spolupráci s terénním pracovním poradcem vítají, protože nové zaměstnance potřebují. Byla mi nabídnuto, abych se přišel podívat i na pracovní prostředí. Byly mi sděleny veškeré informace o pracovní době a mzdách.

Tuto možnost jsem sdělil paní Begalové a pokusil jsem se s ní domluvit, aby zkusila tento vstupní test manuální zručnosti. Paní Begalová mi však sdělila, že  neumí šít, že špatně vidí a myslí si, že by to určitě nezvládla. Snažil jsem se ji přesvědčit, aby alespoň zkusila ten test, ale paní Begalová by raději uklízela nebo pracovala jako pomocná síla v kuchyni. Rozhodl jsem se v zakázce pokračovat a vyhledat vhodné pracovní místo pro paní Begalovou.

Byla kontaktována firma Metal Economic, kde hledají pomocníky a uklízeče v kancelářích, bohužel místo bylo již obsazené. Dále byla kontaktována další firma, kde hledají pomocníky a uklízeče. Zde mají volné místo, nevyžadují vyučení, stačí jim základní vzdělání a případné spolupráci s terénním pracovním poradcem se nebrání. V případě zájmu a v rámci možností by byl vyřízen i příspěvek na dopravu zaměstnance.   Toto místo je v Kadani. Nabídl jsem tedy i tuto možnost paní Begalové, ale paní Begalová nechce dojíždět a raději by pracovala v Chomutově. Rozhodl jsem se neukončit spolupráci s paní Begalovou a nadále pro ní hledat vhodné zaměstnání.

Byla dále kontaktována firma Era servis kde hledají příležitostného pomocného pracovníka Jde o vybalování zboží v hypermarketu Globus. Bohužel mi bylo sděleno, že na tuto pozici potřebují vyučené lidi. V jakém oboru vyučené mi sděleno nebylo. Kontaktoval jsem ještě jednu firmu, která spolupracuje s Masokombinátem. Jde o čištění a praní střev. K této práci je nutný zdravotní průkaz.

I tato možnost byla nabídnuta paní Begalové, s tím že by si případně nechala vydat zdravotní průkaz, aby na této pozici mohla pracovat. Paní Begalová souhlasila a byl jí sdělen termín, kdy má přijít.  Když došlo k předem domluvenému osobnímu kontaktu se zaměstnavatelem, u kterého jsem nebyl, bylo paní Begalové slušně sděleno, že je toto místo  již bohužel obsazené.

I nadále spolupracuji s paní Begalovu při hledání zaměstnání, vzhledem k její tíživé situaci a dluhu na nájmu. Spolupráce s paní Begalovou je dobrá. Chodím za ní do terénu a pokud jí pozvu do kanceláře tak přijde.

V průběhu spolupráce mě napadlo, že by mohly chodit do práce její dcery, které by rády pracovaly jako šičky strojní konfekce  a jejich děti by mohla hlídat v době zaměstnání paní Begalová.Tato možnost byla navrhnuta paní Begalové.  Bylo mi sděleno, že na hlídání dětí již paní Begalová nemá nervy. Jinak její dcery by určitě  šli do práce, kdyby bylo zajištěno hlídání jejich dětí.

Ze spolupráce s paní Begalovou mám dobrý dojem, přesto že některé mé nabídky odmítá. Cílem naší spolupráce je najít paní Begalové vhodné zaměstnání, což se zatím nedaří. Ve spolupráci budu určitě pokračovat a budeme i nadále hledat zaměstnání. V budoucnu zkusím kontaktovat další uklízecí firmy v Chomutově, nebo vyhledat vhodnou sezónní práci v sadech a školkách v Jirkově, třeba jako brigádu.

   

Alexander Oláh
© Člověk v tísni, o.p.s.