17.06.2008 KAZUISTIKA: Paní Alena

info_voly.jpgPo delší době opět uveřejňujeme další z řady kazuistik, které představují "dobrou" i "špatnou" praxi, se kterou se setkávají pracovní poradci při práci v terénu. Pracovní poradkyně Lucie Jindráková se pozastavuje nad dilematem volby vhodné strategie a procesem sociálního vytěsňování.

Rodinná a pracovní anamnéza:
Paní Aleně je 31 let, žije se svým druhem v jedné pražské sociálně vyloučené lokalitě. Klientka i její druh mají slovenské občanství, trvalý pobyt v Praze má pouze klientka. V současné době plánují svatbu. Žijí v malém bytě v domě, který patří soukromému majiteli a není tedy nikdy jisté, zda klientce prodlouží nájemní smlouvu. Byt je ve špatném stavu stejně jako celý dům, ještě ke všemu je dům proslulý tím, že se sem stahují místní narkomani.

Klientka má dokončené základní vzdělání, doposud pracovala jako prodavačka na kase, uklízela v obchodech, v jednom období se živila jako lesní dělnice. V současné chvíli je evidována na ÚP, nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti. Přivydělává si brigádně úklidem na Ministerstvu zahraničí. Paní Aleně byla uznána zdravotní rekomandace, nepobírá však částečný invalidní důchod.

Pracovní poradenství:
S paní Alenou mě seznámil TSP, který s rodinou klientky pracuje již delší dobu na různých zakázkách, jednou z nich byla i pomoc s nalezením zaměstnání v Praze (tu jsem tedy od svého kolegy převzala). Klientka je velice aktivní ve vyhledávání pracovních nabídek, zároveň je komunikačně zdatná, takže pokud má kredit do telefonu zvládá oslovovat zaměstnavatele a získávat informace o zaměstnání sama. Nejvíce se zajímá o práce v kuchyni a o různé úklidy. V době před naší spoluprací si zažádala na ÚP o rekvalifikační kurz „Kuchařské práce“, ta jí však byla zamítnuta. Klientka působí velice podnikavě, uvažovala také o zřízení živnosti a bezúročné půjčce pro živnostníky.
K naší druhé pracovní konzultaci se přidal i druh paní Aleny, který také hledá stálou práci. (má živnostenský list na stavební práce). Během našeho rozhovoru jsem se dozvěděla o koupeném bytu v Janově u Litvínova a o přání tohoto páru přestěhovat do něj. Stěhování do nového bytu je však pro oba podmíněno nalezením zaměstnání. Paní Alena je majitelkou bytu 4+1 v Janově u Litvínova, který zakoupila společně se svým druhem na podzim loňského roku. Byt je v současné době prázdný, nevyužitý a je tedy možné se do něj kdykoli nastěhovat. Zakázka nalézt zaměstnání v Praze se tedy zaměnila na zakázku nalézt zaměstnání v Litvínově.
Na příští konzultaci jsem si tedy připravila seznam velkých firem na Litvínovsku s tím, že jsme se na minulé konzultaci shodli na tom, že v souvislosti s bytovou situací tohoto páru bude lepší zaměřit se na hledání zaměstnání právě tam. K mému velkému překvapení paní Alena změnila rozhodnutí a chtěla se zaměřit opět na pracovní příležitosti v Praze. Snažila jsem se paní Aleně vysvětlit, že naše společné snažení může být úspěšné tehdy, když si společně se svým druhem určí, které varianta je pro ně prioritní. Během rozhovoru jsme se zaměřily na výhody a nevýhody obou variant. Praha je město s velkou nabídkou pracovních příležitostí a paní Alena tu má většinu své rodiny. Velkou nevýhodou jsou bytové podmínky a téměř nulová šance jejich změnu. V Janově u Litvínova vlastní klientka velký byt (díky tomuto vlastnictví nemá v současné době paní A. nárok na dávky v hmotné nouzi), přestěhováním do tohoto bytu by si určitě paní Alena s druhem polepšili. Panují zde ale obavy z hledání zaměstnání.

Závěr:
V současné chvíli s paní Alenou a jejím druhem pokračuji ve spolupráci. Obávám se však toho, že pro ně nebude snadné udělat zásadní rozhodnutí týkající se změny bydliště, od kterého se bude odvíjet jejich zakázka (v současnosti jde o „schizofrenní zakázku“ (Praha –Litvínov), která se mění z hodiny na hodinu. Jako další krok chystám setkání s TSP, se kterým bych se chtěla o celé situaci detailně pobavit a domluvit se na určité společné „strategii“ naší práce.


Lucie Jindráková
© Člověk v tísni, o.p.s.