15.07.2008 Novinka: Zážitková pedagogika - C´est la vie


Workshop je zaměřen na získávání sociálních kompetencí. Po jeho absolvování jsou si děti schopny lépe představit, co je v budoucím životě čeká a před jakými rozhodnutími budou nejspíše zanedlouho stát. Během workshopu si budou moci vyzkoušet různé modely chování, způsoby uvažování a různé dovednosti potřebné pro budoucí samostatný život (včetně scénářů, které by mohly vést k vážným životním obtížím). Děti svojí reflexí spojenou s herním zážitkem samy zhodnotí různé alternativy výběru životní cesty.

Workshop je tématicky zaměřen na témata vzdělávání, zaměstnání, bydlení, komunikaci s úřady, trávení volného času. V rámci workshopu mají děti možnost zorientovat se v systému různých úřadů, různých typů smluv, vyzkoušet si pohovor u zaměstnavatele či pohovor u přijímacího řízení, naučí se psát životopis apod. Workshop simuluje život, kdy účastníci na začátku dostanou něco málo "peněz", občanský průkaz, mají ukončené základní vzdělání. Během workshopu mají za úkol nasbírat co nejvíce bodů, které se nasčítávají za získání bydlení, práce, vzdělání. Dále mají hráči několik možností, jak k tomuto cíli dojít - mohou volit různé strategie.

Foto a komentáře z workshopů

0.jpg
Vše začíná na úřadě, kde si každý hráč vyžádá občanský průkaz a základní kapitál do začátku hry. Během hry má úřad samozřejmě otevřeno, na žádost vydává výpisy z rejstříku trestů, lze se zde zaregistrovat na „úřad práce“, požádat například o dávku v nezaměstnanosti či příspěvek na živobytí.

1_3.jpg
Pohovor u zaměstnavatele končí domlouváním pracovních podmínek, mzdy, pracovní náplně a finálním sepsáním pracovní smlouvy. Zaměstnavatel samozřejmě vyžadoval od zájemců o práci doložit životopis, doklady o dosaženém vzdělání a výpis z rejstříku trestů. Bude to smlouva na dobu určitou nebo na dobu neurčitou?

2_4.jpg
Bez dosaženého vzdělání si lze vydělat peníze většinou jen na nekvalifikovaných pozicích za nižší mzdu. Po odpracování dohodnuté práce, dostanou hráči smluvenou finanční odměnu. Tedy pokud se tu nejedná o práci „na černo“, kdy se může stát, že zadavatel práce vyplatí jen minimální část smluvené odměny nebo ji nevyplatí vůbec.

3_2.jpg
Vybrat školu, kurz, zaplatit poplatek a odevzdat přihlášku, pak ještě uspět při přijímacím řízením. Po jejich úspěšném absolvování hráči dostaly doklad o absolvování školy a jejich cena na pracovním trhu rázem stoupla.

4_2.jpg
Některým zaměstnavatelům nestačí doklad o dosaženém vzdělání a tak si při přijímacím pohovoru testují další dovednosti uchazečů o práci.

5_2.jpg
Jaká je situace na trhu s byty zjistíte v realitní kanceláři. Pokud zrovna nedisponujete dostatečným obnosem peněz, je v nabídce také ubytovna. Chcete-li bydlet spokojeně a bez obtíží, dejte si pozor na smlouvu, kterou podepisujete. Zaměstnanci realitní kanceláře nepíší do smlouvy vždy to, na čem se ústně domluvíte.

6_2.jpg
Ruleta se během hry několikrát roztočila, pro někoho rychle vydělané peníze, po někoho bankrot.

7_2.jpg
Kdy vkládat peníze do dalšího vzdělání, zvýšit si úroveň bydlení nebo je proměnit v místním obchůdku za jiné hodnoty, i taková rozhodnutí museli hráči během hry rozmýšlet.


Lucie Jindráková
© Člověk v tísni, o.p.s.