10.11.2010 Liberec: Workshop C´est la vie absolvovali i žáci ZŠ Ještědská

V pondělí 18.10. absolvovali deváťáci ze základní školy Ještědská v Liberci workshop C´est la vie zaměřený na rozvoj pracovních kompetencí, orientaci na úřadě, znalosti pojmů z oblasti trhu práce, úřadů, vzdělávacích institucí, nájemních smluv a bydlení.

W_2_3.jpgNově je do workshopu zařazena i problematika půjček (bankovních i nebankovních) a zdravotního pojištění. Cílem je seznámit žáky s výše popsanými tématy a zodpovědět jejich otázky a upozornit na problematické situace v reálném životě. 

K realizaci workshopu je využívaná řada formulářů, žádostí a potvrzení. Pro zatraktivnění jsou zařazeny aktivity odpočinkové (manuální úkoly v oblasti práce), pro které jsou využívány pomůcky (skládačky, jengy, kolíčky, tangramy…) a v oblasti vzdělávání je připravena škála úkolů teoretických z oblasti učiva druhého stupně ZŠ.  

Kromě hlavních témat je součástí prožitkové aktivity i možnost vyzkoušet si několik her v kasínu nebo strávit volný čas sportem nebo kulturními aktivitami. Nově je zaveden bankovní ústav a nákup v obchodě z katalogu. Pro snadnější orientaci v možnostech a pravidlech workshopu je k Hracímu průkazu každého účastníka přikládána i stručná pravidla, doporučení a výčet aktivit, které mohou hráči absolvovat.

Aktivita probíhala v klidné atmosféře, zapojili se v různé míře všichni hráči. Klasicky padala sprostá slova, která bez diskuse „policie“ vyřešila několika kliky. Před závěrečným zhodnocením úspěšnosti hráčů ve hře proběhla krátká písemná anketa jako evaluace systému a významu hry. Někteří žáci ocenili, že se seznámili s náležitostmi formulářů, jiní to považovali za zbytečnou součást aktivity. Značný úspěch mělo kasíno, pro které jako námět na vylepšení navrhli poker. Účastníci nakonec došli k tomu, že byli rádi, že si zkusili, „jak to chodí“. Jedním z nápadů žáků bylo zavést exekuce, což je na zvážení, vzhledem k tomu, že v podstatě součástí bankovních půjček jsou, ale nestává se, že by bylo třeba peníze nakonec exekučně vymáhat.

Workshop připravili tři pracovníci liberecké pobočky Člověka v tísni společně s dobrovolnicí z Technické univerzity, která na C´est la vie spolupracovala i v minulém školním roce. Se školou Ještědská je dobrá spolupráce, v budoucnu plánujeme realizovat workshop ještě s jednou třídou devátého ročníku a uvažujeme navázat spolupráci s učiteli možnost diskuse na téma sociální vyloučení.

Bližší informace o workshopech a dalčích aktivitách liberecké pobočky společnosti Člověk v tísni: simona.benesova@clovekvtisni.cz či na telefonním čísle (+420) 602 323 597.    


© Člověk v tísni, o.p.s.